Najkul timovi – Evropski kontinent

Pošto smo u prethodnom delu ispoštovali timove sa Britanskih ostrva, vreme ja da se selimo preko Lamanša.

FRANCUSKA

Ni posle celodnevnog dumanja ne mogu da se setim kul tima iz Francuske. Francuski fudbal ima Kantonu ali generalno odiše epskom nekuloćom. Par klubova poput Bordoa ili Liona je kao ok ali ostatak u vidu Pari Sen Žermena, Mančester Sitija za siromašne i Olimpik Marseja koji me je uvek više podsećao na tim sa fiktivne tromeđe Kongoa, Saudijske Arabije i Pakistana nego na evropski tim, jednostavno diskvalifikuje Francusku sa ove liste.

Marsejova tribina

 ITALIJA

U neka drugačija vremena, kada se Kalčo gledao nedeljom u tri, a dominacija Premijer lige i organizovano glasanje za najbolju ponuđenu tursku seriju izgledali tako daleko, pažnju mnogih zavredeo je mali klub iz predgrađa Verone – Kjevo. Maracina, Eriberto, Birof i ekipa su se svojevremeno pravo niotkuda pojavili i proveli 6 nedelja na poziciji broj jedan u svojoj debitantskoj sezoni.

Svoj nadimak “leteći magarci” dobili su kroz sprdanje navijača gradskog rivala, Verone. Naime, oni su u svom bahatluku svojevremeno rekli da će ” Kjevo ući u prvu ligu kada magarci polete.”  Ne znamo da li su magarci početkom prošle decenije poleteli, kada je Kjevo postao standardan prvoligaš i kandidat za evro kupove, ali sam siguran da su navijači Verone poleteli od sreće kada je njihov tim prošle godine kroz plej-of, na jedvite jade, ušao iz C-1 lige u Seriju B. Nekad je jednostavno bolje da ne sereš previše.

ŠPANIJA

Španija nije crna tačka na mapi kuloće poput Francuske, ali ni tamo situacija nije baš sjajna. Gomila bezličnih timova, generičko navijanje španskog stila koje podrazumeva pozorišno ćutanje presečeno sa ” HUUJ” kada lopta prođe manje od pet metara od stative –  i najveći derbi o kojem osećanja na pravi način mogu da iskažem jedino slikom.

El Klasiko

Međutim u Španiji ipak postoji oaza kuloće, Bilbao – ili kako sami navijači preferiraju: “Atletik.”

Manje-više je opšte poznato šta za Baskijce znači ovaj klub. Takođe je poznato i da su jedinstveni po tome što ne dozvoljavaju nikome ko nije Baskijac da igra. Nije ni Atletik cvećka, doduše. I oni itekako imaju njuškave skaute koji otimaju talente drugim klubovima iz šaka, kao što je bio slučaj sa Ečeberijom npr. koji je originalno Sosijedadovo dete. Ipak, njihovo istrajanje i sasvim solidno stajanje sa takvom politikom u uslovima globalizacije gde i Hajduk Kula ima na raspolaganju ceo svet za pojačanja, vredno je divljenja.

Atletik Bilbao je takođe, veoma uspešan klub. Oni su jedan od tri tima koji nikada nisu ispadali iz prve lige, pored naravno, Reala i Barselone. Imaju osam osvojenih titula i fantastična 23 španska kupa. Godine 77. igrali su finale Kupa Uefa. Ovo takmičenje igraju i ove godine i po meni su favorit iz senke, sa novim dobrim Baskima poput Muniaina, Havi Martineza, Ljorentea.

NEMAČKA

Obilje materijala. Borusija Dortmund, Herta, Kajzerslautern koji uđe devedesetih i prve sezone uzme ligu (ali i popije četvorku od Zvezde u Beogradu u Kupu pobednika kupova), Šalke, Dinamo Drezden, Grojter Firt…

Ne Sent Pauli. To što si ti išao na kurve na maturskoj ekskurziji, a na netu si pročitao da je Sent Pauli kurvanjska četvrt Hamburga, ne čini FK Sent Pauli kul timom.

Trenutno, moram se opredeliti za Borusiju Dortmund. Klinci koji su gledali Borusiju koja je osvajala Ligu Šampiona devedesetih počeli su da postaju apsolventi pre nego što je iz Dortmunda ponovo došlo nešto vredno pažnje: Jirgen Klop sa svojim mladim lavovima. U LŠ su pokazali da nisu dovoljno tvrdi, ali u Bundesligi opet idu sjajno i pokušavaju da demantuju moje prognoze da su im šanse da odbrane titulu minimalne. Sa Nuri Sahinom, koji je, nažalost, umesto da ostane bar još sezonu, otišao u Real da sa klupe gleda kao Pepe gazi Busketsa dok mu Pedro pljuje u uvo, možda bi ih još uvek gledali i u Evropi.

Tu je naravno i Vestfalen.

Sve pretplatne kume!

 ISTOČNA EVROPA

Crvena Zvezda nije prva Zvezda koja je osvojila Kup Šampiona. Godine 1986. Barselonu u finalu pobeđuje Steaua, odnosno na rumunskom, Zvezda.

Priča o Steaui je klasična komunjarska. Vojni klub, za razliku od naše Zvezde koja je bila pandurski kao i Dinamo Bukurešt, osamdesetih skupljali sve što zna da pika lopte na prostoru Dakije. Nemam utisak da su osamdesetih (i ranije) komunistički, istočnoevropski klubovi bili toliko manje moćni od zapadnoevropskih… Svakako da je Barsa i tada imala više para od Steaue ili Zvezde – ali prvo, tada se vrtelo mnogo manje para u celoj priči, a drugo, Barselona nije mogla da angažuje igrače kao što su Marijuš Lakatuš ili George Hadži na osnovu obećanja da će im dati tri obroka dnevno sa sve užinom.

Bilo kako bilo, Steaua dobija Barselonu na penale, tako što je golman Dukadam odbranio svaki penal koji su mu Busketsovi preci šutnuli. Tako Rumuni postaju prvi istočnoevropski tim koji je osvojio Kup Šampiona. Tri godine kasnije pokušavaju da ponove uspeh ali ostaju kratki u finalu protiv tada već prejakog Milana.

Rumuni znaju zašto

U sledećem nastavku – Najkul timovi: svet van Evrope…

Tagovi:

fudbalsport