Dvadeset godina je prošlo otkako sam pročitao Dečake Pavlove ulice, najbolju od svih onih sjajnih dečjih knjiga gde su glavni protagonisti klinci rastrzani između neodraslih bioloških funkcija koje ih sputavaju i odraslih odluka koje moraju da donesu kako bi se izborili sa problemima koji ih okružuju. Progutavši za 24h osam epizoda nove Netflixove serije Stranger things, doživeo sam samo takve flešbekove i otkrio crvotočinu ka sopstvenoj prošlosti.
U ovom uratku braće Duffer ima svega onoga što ste oduvek voleli – serija je (kako je čitav internet primetio) neverovatan kombo naracije Kinga, kreacije ranog Spilberga sa gomilom referenci na apsolutno svaki kultni horor osamdesetih. U nekoj američkoj zapizdini (dobro Indijani), gde jelte vlada „filozofija palanke“ a meštani žive svoje učmale živote obremenjene teškom prošlošću ili nevoljnošću da išta promene, žive četiri klinca u koje se zaljubiš na prvi pogled. Jer su pametni. Jer su gikovi. Jer igraju Dungeons and dragons. Jer i pored toga što su carevi prave gluposti sosptvene klincima njihovog uzrasta. Jer su različitih karaktera i non stop se svađaju a opet su megakul kad zagusti. Jer imaju nastavnika, mešavinu Voltera Vajta i Neda Flendersa, koji im objasni teoriju struna i prolaz u paralelni univerzum a oni ukapiraju. Jer shvataju šta znači prijateljstvo, porodica i ljubav.
Zaplet počinje kad jednog od klinaca kidnapuje demigorgon i odvuče u misteriozni paralelni svet. Otkud demigorgon? Pa naravno od tajnog programa vlade za borbu protiv Sovjeta koji je malo pošao naopako i nekim čudom su se aveti paralelnog univerzuma isprepletale sa stvarnim svetom. Ceo gradić se daje u poteru za dečakom a njegova keva (koju sjajno igra eks kleptomanka i carica Vinona Rajder) je jedina ubeđena da je njen drugi sin živ čak i kad se svi pomire sa tužnom istinom. Dok ona nađe neobičan način da komunicira sa sinom, klinci svojim gikovskim metodama biju svoju bitku, lokalni šerif koji je i sam izgubio dete u prošlosti ratuje sa svojim demonima i dolazi do otkrića velike tajne.
Da ne bih otrivao dalje zaplete kojih je zaista pregršt, ovde ću da stanem. Stranger things je mnogo više od horor serije i zaista nema gluposti karakterističnih za žanr, tj kliše „hajde da se razdvojimo pa će neko od nas da upadne u sranje“ se desio samo jednom a i tad je itekako imalo smisla. Za 6 sati to je za „svaka čast“. Likovi se baš lepo razvijaju, pa čak i prelazi u karakterima par kompleksinijih likova su urađeni sasvim solidno jer vremena itekako ima, a to u horor filmu bude bulja 1/1.
E da, osim kul gikovske dece, ima još dece. Tu su njihovi vršnjaci antidoti – klasični buzdovani pritom naravno nasilni, pa onda nešto starija buzdovanska ekipa koja pije pivo i jebe se i naravno nasilna je i… tu je jedna devojčica koja se zove Eleven koja dominira nestvarnom glumom iako je izgovorila maks 50 reči za osam epizoda (25 su da i ne).
Na kraju osme epizode biće jasnije zašto sam uzeo Dečake Pavlove ulice kao referencu za Stranger things. Pustiš Clash – Should I stay or should I go. Legneš na pod. Probaš da ne plačeš. Plačeš ko kiša. Ili još bolje, pustiš produženu verziju muzike iz špice.