Preporuka: Synthwave

Moglo bi se reći da je u svetu Tarzanija preporuka ali i Tarzanije generalno ovo vrhunac pretencioznosti, jer se preporuka odnosi ni manje ni više nego na ceo jedan muzički pravac. No, ne smatramo sebe tek tako za dž lordovima pisane reči i trendseterima društvene paradigme pa ćemo zato  zagristi veliku komadinu odgovornosti i nagovoriti vas da dragoceno vreme potrošite baš na preslušavanje ove muzike.

Synthwave je pažljivo birana kombinacija (birana na institutu koji pažljivo bira samo najbolje plodove koji idu u bravo sok ili cilit beng) raznih supkultura i kao takva je krajnje zanimljiv produkt. Uostalom može li nešto loše da ispadne ako pomešaš video igrice, horor filmove 80-ih, naučnu fantastiku, današnju tehnologiju i futurizam? Teško.

Ok, sintvejv je spoj kul stvari prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, a u najkraćem predstavlja fazon osamdesetih godina prošlog veka u današnjem svetlu. Dakle analogni sintisajzeri, elektronski bas, bubanj i recimo neki hausoliki zvuk današnjice – to je otprilike auditivna komponenta žanra. Tematika naravno zavisi od samih „bendova“ (tj od individualnih umetnika čija nadrkana imena podsećaju na ozbiljne višečlane skupine) ali radovi Džona Karpentera su jedan od lajt motiva koji se često provlači bilo kroz zvuk bilo kroz vizuelni dojam.

Sam žanr potiče iz druge polovine 2000-ih kad je više likova nezavisno došlo na sličnu ideju mešavine era i stilova u nešto što će biti krajnje zanimljiv ishod. Svakako najpoznatiji lik koji u svojoj radnoj biografiji ima sintvejv kao iskustvo je hiperpopularni Kavinski, a vredan pomena je i švedski brat Mitch Murder. Da to je onaj baja što je glavni u saundretku za King Fury, istovremeno i napisao veliki hit True Survivor u kom haos pravi jedna od ikona našeg detinjstva – Dejvid Haselhof.

 

 

No, i jedan i drugi se uglavnom samo češu o sintvejv. Prava stvar je dosta žešća i mračnija. Perturbator dolazi iz Pariza i pošto se taj momak ranije pržio da ima blek metal bendove, horor filmovi su mu glavna preokupacija dok stvara muziku, a pritom izbacuje albume ko malo Vijetnamče što štanca patike – nešto kao Buckethead.

Pertubrator je bio prvi na kog sam nabasao u ovom žanru, i kako to obično biva, malo komentari, malo rilejted videos, naleteo sam na plimni talas muzike u sličnom fazonu i bukvalno 90 posto stvari koje sam čuo bilo je baš do jaja. Te da ne bih dalje dužio, mislim da je skroz dovoljno da nabacam imena izvođača (LazerHawk, Power Glove, Dynatron, Carpenter Brut, Lost Years, Waveshaper, Mega Drive, Burgeoisie, Arcade High, Flashworx…) i neke njihove trake a za one kojima se baš bude dojmilo predlažem da dobro istraže saundtrekove igirca: Hotline Miami kec i dva ili Far Cry 3 Blood dragon.

 

 

 

 

 

 

I za kraj, ako ste mislili da muzika iz Terminatora 2 ne može bolje da zvuči, tu je njegova sintvejv verzija da oduva: